Preventivní programy

Česká republika je dlouhodobě v čele světového žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a každý rok tak zbytečně umírají stovky mladých pacientů. Podobně jako toto onemocnění, mnoho dalších chorob je v současnosti dobře léčitelných, jedinou podmínkou je, aby byly zachyceny včas. K tomu nám slouží preventivní programy. Klientům, kteří navštíví naši ambulanci, budeme preventivní prohlídku aktivně nabízet. Abyste se lépe orientovali, nač máte nárok, prohlédněte si, prosím, níže uvedený text. A pro úplnost, při preventivní prohlídce nebudete platit žádné (ani regulační) poplatky.

Preventivní prohlídka

(Obsah a časové rozmezí prohlídek je obsaženo ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví č. 3/2010 Sb.)
Preventivní prohlídka u praktického lékaře je celkovým vyšetřením, na které přicházíte jedenkrát za dva roky, a to i když nemáte zdravotní obtíže.

Obsahem preventivní prohlídky je:

a) doplnění anamnézy   – kdy lékař cílenými dotazy na onemocnění v rodině, na vaše dřívější onemocnění, vaše pracovní zatížení a životní návyky zjišťuje předpokládaná zdravotní rizika

b) kontrola očkování proti tetanu

c) kompletní fyzikální vyšetření – včetně změření krevního tlaku, vyšetření hmotnosti, případně výšky a orientačního vyšetření sluchu a zraku

d) vyšetření EKG  – u osob od 40 let věku ve čtyřletých intervalech

e) laboratorní vyšetření – pokaždé orientační chemické vyšetření moče

– vyšetření celkového cholesterolu a plasmatických lipoproteinů vč.triacylglycerolu v 18 a dále ve 30, 40, 50 a 60 letech
– vyšetření glykemie (hladiny cukru v krvi) v 18 letech a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech
 

Povinnou součástí preventivní prohlídky je onkologická prevence, ke které mimo jiné patří i vyšetření per rektum (konečníkem). U mužů při pozitivní rodinné anamnéze nebo při přítomnosti jiných rizikových faktorů provede lékař klinické vyšetření varlat, u žen od 25 let věku při pozitivní rodinné anamnéze na výskyt zhoubného nádoru prsu nebo při přítomnosti jiných rizikových faktorů klinické vyšetření prsů.

Ve věku od 50 let se provádí preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici (test okultního krvácení ve stolici – TOKS. Pacientovi ve věku od 55 let se jako druhá varianta včasného zjištění kolorektálního karcinomu nabízí možnost provedení tzv. primární screeningové kolonoskopie (endoskopické vyšetření střev), a to v intervalu 10 let.

U žen ve věku od 45 let praktický lékař ověřuje, zda bylo v posledních dvou letech provedeno mamografické vyšetření.

Výsledkem preventivní prohlídky jsou konkrétní závěry a v případě patologického nálezu zajistí lékař poskytnutí potřebné odborné zdravotní péče.

 

Komentáře nejsou povoleny.